Utställningskalender 2015
 

För närmare information om utställning - klicka på arrangörens länk!
(anmälningstid brukar utgå ca 1 månad före utställningens datum)

SÖK MÅNAD: januari | februari | mars | april | maj | juni | juli | augusti | september| oktober | november | december

= uppdaterat

DATUM ORT ARRANGÖR DOMARE
JANUARI  - till sidans topp    
lör 3  Göteborg Int. Västra Kennelklubben Göran Bodegård

sön 4

Göteborg Int.
Cruftskval. 2016
Västra Kennelklubben Åge Gjetnes (NO)
lör 24 Kumla SSRK Bergslagen Tord Lundborg
FEBRUARI - till sidans topp    
lör 7  Mjölby SSRK Östergötland Sara Nordin
MARS - till sidans topp    
tors 5 Birmingham, England CRUFTS Hanar: Paul Young
Tikar: Mike Masters
lör 7 Piteå SSRK Norrbotten Ann Carlström
sön 8 Moheda SSRK Småland Kjell Svensson
sön 15 Strängnäs Int. Södermanlands Kennelklubb  Cindy Pettersson
sön 22 Högbo SSRK Gävleborg Marjo Jakkola (FIN)
lör 28 Malmö Int. Sydskånska Kennelklubben  Kosta Gligorevski (MK)
APRIL - till sidans topp    
lör 4 Stockholm Int. SE V-15 Stockholms Kennelklubb Petra Junehall
lör 11 Kungsbacka SSRK Västra Jan Roger Sauge (NO)
sön 12 Kungsbacka SSRK Västra Bertil Lundgren
sön 19 Forshaga SSRK Värmland Johan Andersson
sön 26 Västerås Västmanlands Kennelklubb Helene Björkman
MAJ - till sidans topp    
lör 2 Lidköping Int. Skaraborgs Kennelklubb  Gordon Haran (GB)
lör 9 Visby SSRK Gotland Patricia Alsina (AR)
sön 10 Visby SSRK Gotland Martin Johansson
tors 14 Bjurholm, inoff. alla raser Västerbottens Cockeravdelning Virpi Montonen, kennel Ishbahan
lör 16 Skellefteå SSRK Västerbotten Arvid Göransson
lör 16 Ulriksdal SSRK Östra Karin Brostam
lör 16 Hässleholm Int. Nordskånska Kennelklubben  Dan Ericsson
sön 17 Piteå Södra Norrbottens Kennelklubb  Philip Johnsson
sön 17 Nygård, inoff. Västras Cockeravdelning Sheila Ewan, kennel Craigdean
lör 24 Ås, Östersund SSRK Jämtland/Härjedalen Ewa Nielsen
lör 30 Österbybruk Int. Uppsala Läns Kennelklubb  Börje Johansson
lör 30 Hasslarp SSRK Södra Petra Bannach (DE)
sön 31 Hasslarp SSRK Södra Anne Berit Waskaas (NO)
sön 31 Vendel, inoff. Upplands Cockeravdelning Ulla-Stina Eriksson, kennel Usemade
JUNI - till sidans topp    
lör 6 Norrköping Östergötlands Kennelklubb Annelie Karlsson
lör 6 Sundsvall SSRK Västernorrland Patric Ragnarsson
sön 7 Härnösand SSRK Västernorrland Petr Studenik (CZ)
sön 7 Vänersborg Norra Älvsborgs Kennelklubb  Sara Nordin
lör 13 Avesta Dalarnas Kennelklubb   
sön 14 Vännäs Västerbottens Kennelklubb  Hans Almgren
sön 14 Högbo SSRK Gävleborg Reia Leikola-Waldén
sön 14 Gränna SSRK Småland Lena Rollmar
lör 27 Gällivare Int. Norra Norrbottens Kennelklubb  Rita Reyniers (BE)
sön 28 Borås Södra Älvsborgs Kennelklubb   
JULI - till sidans topp    
lör 4 Alfta Hälsinglands Kennelklubb Theres Johansson
lör 4 Sunne SSRK Värmland Göran Bodegård
sön 5 Piteå Int. Södra Norrbottens Kennelklubb Karl-Erik Johansson
fre 10 Tvååker Int. Hallands Kennelklubb  Pluis Davern (USA)
lör 11 Tvååker Hallands Kennelklubb Ewa Nielsen
sön 19 Köping Int. Västmanlands Kennelklubb  Hans Almgren
lör 25 Örnsköldsvik SSRK Västernorrland Helle Dan (DK)
lör 25 Landskrona Inoff. Sydväst Cockeravdelning Andrew Jones
sön 26 Ransäter Int. Värmlands Kennelklubb  Hans Boelars (NL)
AUGUSTI - till sidans topp    
sön 2 Östersund Int. Jämtland/Härjedalens Kennelklubb Anna-Liisa Heikinen
sön 2 Örebro SSRK Bergslagen Vibeke Paulsen
sön 9 Ronneby Int. Blekinge Kennelklubb  John Hartigan
lör 15 Norrköping Int. Östergötlands Kennelklubb  Arne Foss
sön 16 Eskilstuna Södermanlands Kennelklubb   
lör 22 Överkalix Norra Norrbottens Kennelklubb  Cindy Pettersson
lör 22 Gustavsberg SSRK Västra Christina Daniels
sön 23 Ljungskile Västra Kennelklubben Leif Lehman Jörgensen
sön 23 Solvalla Stockholms Kennelklubb Eva Nielsen
lör 29 Visby Gotlands Kennelklubb Paul Scanlon
sön 30 Visby Int. Gotlands Kennelklubb Kerstin Henriksson
sön 30 Vännäs SSRK Västerbotten Karin Brostam
SEPTEMBER - till sidans topp    
4-6 Oslo European Dog Show 2015 Geir Flyckt - Pedersen, USA
sön 6 Öland Småland/Ölands Kennelklubb  Birthe Scheel (DK)
lör 12 Sofiero Sydskånska Kennelklubben  Siv Sandö, Norge
sön 13 Högbo Int. Gästriklands KK  Dedy Tjahjono, Indonesien
lör 19 Cocker Show Sydost avdelning, Asarum Sara Amos Jones
OKTOBER - till sidans topp    
lör 3 Västerås Cockerklubbens Club Show 2015  Angela & Linda McLaren (GB)
sön 4 Inoff. utställning, Viksberg
(anmälningstiden är förlängd till den 25 september)
Stockholms avdelning Karl-Erik Johansson
sön 11 Sundsvall Int. Västernorrlands Kennelklubb  Helin Tenson, Finland
lör 24 Mjölby SSRK Östergötland Rune Brunberg Johansen
NOVEMBER - till sidans topp    
sön 1 Växjö Int. Småland/Ölands Kennelklubb  Johan Andersson
lör 7 Åstorp SSRK Södra Lene Johansen, DK
sön 8 Rättvik SSRK Dalarna Marjo Jakkola
lör 14 Boden SSRK Norrbotten Ola Eriksson
lör 21 Åre SSRK Jämtland/Härjedalen Bertil Lundgren
sön 22 Åre SSRK Jämtland/Härjedalen Karl-Erik Johansson
DECEMBER - till sidans topp    
13  Älvsjö Int. NORDV-15
Cruftskval. 2016
Stockholms Kennelklubb Juniorklass + veteranklass: Irina Poletaeva.
Vuxna, BIR + Grupper: Paul Stanton

Reservation för eventuella ändringar


Copyright © Webbmaster & Cocker Spaniel Klubben, enligt Upphovsrättslagen SFS 1960:729
Sidan ses bäst i Explorer 5.0 eller högre, 1024 x 768 bildpunkter och 32-bitars Highcolour
~Syns ingen meny? Bryt dig loss här!~