Utställningskalender 2016
 

För närmare information om utställning - klicka på arrangörens länk!
(anmälningstid brukar utgå ca 1 månad före utställningens datum)

SÖK MÅNAD: januari | februari | mars | april | maj | juni | juli | augusti | september| oktober | november | december

= uppdaterat

DATUM ORT ARRANGÖR DOMARE
JANUARI  - till sidans topp    
tor 7  Göteborg Int. Västra Kennelklubben Arne Foss, Norge

fre 8

Göteborg Int.
Cruftskval. 2017
Västra Kennelklubben Joakim Ohlsson
lör 23 Kumla SSRK Bergslagen Caroline Lundqvist
FEBRUARI - till sidans topp    
lör 6 Mjölby SSRK Östergötland Lena Rollmar
MARS - till sidans topp    
sön 6 Moheda SSRK Småland Jan-Erik Ek
fre 11 Birmingham, England CRUFTS Hanar: Mrs B Critchley
Tikar: Mrs E Thomas
sön 13 Strängnäs Int. Södermanlands Kennelklubb  Åsa Andersson
sön 20 Högbo SSRK Gävleborg Ola Eriksson
sön 20 Malmö Int. Sydskånska Kennelklubben  Brian Moran, Irland
APRIL - till sidans topp    
lör 9 Sundsvall Västernorrlands Kennelklubb  Johan Andersson
lör 9 Kungsbacka SSRK Västra Patric Ragnarsson
sön 10 Kungsbacka SSRK Västra Frank H Whyte  (GB)
lör 16 Boden SSRK Norrbotten Christina Daniels
sön 17 Ängevi SSRK Värmland Gunilla Skallman
sön 24 Västerås Västmanlands Kennelklubb Marianne Holmli Norge
MAJ - till sidans topp    
lör 7 Lidköping Int. Skaraborgs Kennelklubb  Siv Sandö Norge
14 Bjurholm Västerbottens avdelning Towe Reijto
lör 14 Visby SSRK Gotland Christina Daniels
sön 15 Visby SSRK Gotland Jana Janek (Slovakien)
sön 15 Skellefteå SSRK Västerbotten Börje Johansson
lör 21 Ulriksdal SSRK Östra Mario Marques Portugal
lör 21 Östersund SSRK Jämtland/Härjedalen Ann Carlström
sön 22 Hässleholm Int. Nordskånska Kennelklubben  Kari Haave (NO)
lör 28 Vendel Upplands avdelning Domare: Frida Ankerson, kennel Perchwater
lör 28 Hasslarp SSRK Södra Monica Blaha (AT)
sön 29 Hasslarp SSRK Södra Axel Komorowski (DE)
sön 29 Österbybruk Int. Uppsala Läns Kennelklubb  Christina Daniels
sön 29 Piteå Södra Norrbottens Kennelklubb  Tuula Pratt, Finland 
JUNI - till sidans topp    
lör 4 Norrköping Östergötlands Kennelklubb Karl-Erik Johansson
lör 4 Örnsköldsvik SSRK Västernorrland Harto Stockmari
sön 5 Härnösand SSRK Västernorrland Anki Johansson
sön 12 Vänersborg Int. Norra Älvsborgs Kennelklubb  Cindy Pettersson
lör 18 Leksand Int. Dalarnas Kennelklubb  Cathy Delmar Irland
sön 19 Vännäs Västerbottens Kennelklubb  Patric Ragnarsson
sön 19 Gränna SSRK Småland Karin Linde Klerholm
28 Gällivare Int Norra Norrbottens Kennelklubb  Dimitrios Antonopoulus
JULI - till sidans topp    
lör 2 Borås inoff Västras avdelning Gill Pearce- Gudger - Kennel Pearkim, England
sön 3 Borås Södra Älvsborgs Kennelklubb  Richard Powell USA
fre 8 Tvååker Int. Hallands Kennelklubb  Jose Ramon Guillamon Gascunana Spanien
lör 9 Tvååker Hallands Kennelklubb Tineke Pillement Heijden Holland
lör 9 Alfta Int. Hälsinglands Kennelklubb Arja Koskelo Finland
lör 9 Sunne SSRK Värmland Patric Ragnarsson
sön 17 Mjölby inoff Östergötlands avdelning Anne Gunnarsson, kennel Wavecatcher
sön 17 Piteå Int. Södra Norrbottens Kennelklubb Philippe Fortemps, Belgien
sön 17 Högbo SSRK Gävleborg Lene Johansen
sön 24 Köping Int. Västmanlands Kennelklubb  Yochai Barak Lifac Israel
lör 30 Ransäter Int. Värmlands Kennelklubb  Nina Karlsdotter
sön 31 Inoff utuställning Sydväst avdelning Domare: Dusko Piljevic, Gallinagos Kennel, Serbien
AUGUSTI - till sidans topp    
lör 6 Visby Gotlands Kennelklubb Joo-Dee Tarr Sydafrika
sön 7 Visby Int. Gotlands Kennelklubb Vitor Viega Portugal
sön 7 Östersund Int. Jämtland/Härjedalens Kennelklubb Karin Linde Klerholm
lör 13 Överkalix Norra Norrbottens Kennelklubb  Svein Bjarne Helgesen Norge
lör 13 Askersund Int. Örebro läns kennelklubb Annika Ulltveit Moe
sön 14 Ronneby Blekinge Kennelklubb 
Jetta Tschokkinen Finland

sön 14 Örebro SSRK Bergslagen  
lör 20 Norrköping Int. Östergötlands Kennelklubb   
lör 20 Uddevalla SSRK Västra  
sön 21 Eskilstuna Södermanlands Kennelklubb   
sön 28 Ljungskile Västra Kennelklubben Rui Goncalves, Portugal
SEPTEMBER - till sidans topp    
sön 3 Öland Småland/Ölands Kennelklubb  Cindy Pettersson
sön 4 Umeå SSRK Västerbotten Christina Daniels
sön 4 Sandviken Int. Gästriklands KK  Jose M Doval Sanchez, Spanien
lör 10 Sofiero Int. Sydskånska Kennelklubben  Bertil Lundgren
sön 11 Gimo Uppsala Läns Kennelklubb  Sylvia Bunting, Storbrittanien
lör 17 Inoff utställning Sydost avdelning Domare: Tina Beswick
OKTOBER - till sidans topp    
lör 1 Västerås Cockerklubbens Club Show 2016  Hanar: Mr Les Forfar
Tikar: Mrs Sally Ellison, kennel Withiflor
sön 2 Rosengårds ridhus Salem Stockholms avdelning Hans Almgren
sön 9 Jälla Upplands avdelning  
lör 15 Sundsvall Int. Västernorrlands Kennelklubb   
lör 29 Boden SSRK Norrbotten  
lör 29 Mjölby SSRK Östergötland Ola Eriksson
NOVEMBER - till sidans topp    
lör 5 Växjö Int. Småland/Ölands Kennelklubb   
lör 12 Åstorp SSRK Södra  
sön 13 Rättvik SSRK Dalarna Kari Granaas Hansen, Norge
lör 19 Åre SSRK Jämtland/Härjedalen  
sön 20 Åre SSRK Jämtland/Härjedalen  
DECEMBER - till sidans topp    
fre 2 Älvsjö Int Stockholms Kennelklubb John Thirwell, Storbrittanien
lör 3 Älvsjö Int. Svensk vinnare-16
Cruftskval. 2017
Stockholms Kennelklubb Maria-Luise Doppelreiter, Österrike (junior + veteran)
Lilian Jonsson (övriga)

Reservation för eventuella ändringar


Copyright © Webbmaster & Cocker Spaniel Klubben, enligt Upphovsrättslagen SFS 1960:729
Sidan ses bäst i Explorer 5.0 eller högre, 1024 x 768 bildpunkter och 32-bitars Highcolour
~Syns ingen meny? Bryt dig loss här!~